Vem blir årets lantbruksjournalist 2022?

Förra året vann Göran Berglund från Land Lantbruk titeln Årets Lantbruksjournalist. Vem vinner i år? För andra året i rad utlyser Föreningen Skogs- och Lantbruksjournalister tävlingen Årets Lantbruksjournalist.

Journalistiken är avgörande för att belysa problem, möjligheter och utmaningar inom de gröna näringarna i Sverige. FSLJ vill på detta sätt uppmärksamma och hylla goda exempel som kan inspirera till ännu bättre bevakning av skogs- och lantbruksfrågor i Sverige.

Nomineringar skickas senast den 13 mars via mejl:
foreningen.fslj@gmail.com. Med nomineringen ska följa en motivering till varför just din kandidat är årets bästa lantbruksjournalist, samt länkar eller pdf:er med artiklar från eter, webb eller tryckta medier. 

Vinnaren utses av föreningens styrelse och tillkännages på föreningens årsmöte den 22 mars 2022. Förutom äran mottar vinnaren en prissumma om 3 000 kronor.